November harmadik hete a magyar népdal és népköltészet hete. A Kárpát-medence magyarok lakta területein is, ahol magyar közösségek élnek, ilyenkor ünnepelik a legszebb hagyományainkat őrző meséket, dalokat. Novemberben ezért a hagyományok őrzők évről évre megpróbálják feleleveníteni legszebb meséinket, énekeinket.
A magyar népdal a magyar népzene legősibb formája, amely érzelmeket, gondolatokat fejez ki. Szerzőiket nem ismerjük, a legtöbbjük nemzedékről nemzedékre szállva, szájhagyomány útján terjedt. A magyar népköltészet műfajához tartozik a népmese a monda és a ballada.
A magyar népmesék, a népművészet, a népzene különleges képi világának, a mesélők természetes előadásmódjának köszönhetően sajátos élményben részesülhet a néző.
„A magyar népdal az egész magyar lélek tükre, a magyar nyelvvel egyidős; a magyarság történelme során kialakult és az évszázados – évezredes – használatban csiszolódott népzenei hagyomány anyanyelvünkhöz hasonló érték. Benne mindannyian magunkra ismerhetünk, belőle mások is megismerhetnek bennünket”.
Kodály Zoltán