Amit szilveszteri ételként főként ajánlanak, az a malacsült, hisz az újévi szerencse egyik fő szimbóluma a malac. „Az orrával előre túr, a jövőbe mutat és közben még a szerencsét is kifordítja a földből.” A magyarok egyebként leginkább virsli és sült formájában, a németek, írek, portugálok, kubaiak, spanyolok sültként a svédek sertéscsülökként fogyasztják.
A káposzta is a szerencsehozó ételek közé sorolható. A zöld leveles zöldségek a papírpénzt szimbolizálják, így lehetőleg minél többet kell belőle fogyasztani az újév első napján. Így nem csak a káposzta, hanem bármilyen zöld levél is fogyasztható szilveszterkor.
A magyar hagyomány szerint a halat enni nem túl szerencsés, hisz elúszik a szerencsénk. Van, aki szerint, ha még az óéveben esszük, az jót jelent, hiszen vele együtt elúsznak a mögöttünk hagyott év sikertelenségei. Viszont ha az Újév első napján eszünk belőle, a jövőben ránk váró szerencsénket hagyjuk elúszni.
A lencse, a bab, a borsó is szerencsés. A magyaroknál főként a lencsefőzelék és a lencseleves a tipikus újévi étel. A lencse a sok apró szemével a gazdagság és a bőség szimbóluma. Minél többet eszünk belőle, annál nagyobb gazdagság vár ránk az évben. Az olaszok kolbásszal kevert lencsét, a japánok babot, Koreában rizzsel készített levest, Brazíliában pedig lencse és rizs is esznek ezen a napon.
Spanyolországban, Portugáliában, Venezuelában, Mexikóban, Ecuadorban, Peruban és Kubában is 12 szem szőlővel vagy mazsolával várják az újévet. Éjfélhez közeledve, megeszik a mazsola szemeket, amelyek a hónapokat jelképezik, s a szőlőszem édessége vagy savanyúsága pedig előrevetíti, hogy az adott hónap milyen lesz.
A fánkok, rétesek is néhol a szilveszteri menük tagja. A rétes hosszúsága a jövőbeni szerencsénk hosszát jelképezi. A fánk a kör alakjával a teljességet, az egységet szimbolizálja.
Vannak bizonyos ételek, amiket nem ajánlott szilveszterkor fogyasztani. Ezek pedig a szárnyasok, hisz elrepülhetnek a szerencsével, a vadak elfutnak vele, a rákok visszafelé haladnak, így szintén nem szerencsés belőlük fogyasztani.
„Fontos megjegyezni, hogy a tányérunkat még akkor sem töröljük fényesre, ha nagyon ízlett az étel, mert a tányéron hagyott maradék lehet, hogy hozzásegít minket ahhoz, hogy a következő évben is mindig legyen valami a tányérunkon.”
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 8:00 – 15:00 óráig
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 8:00 – 17:00 óráig
Csütörtök: 8:00 – 12:00 óráig
Péntek: 8:00 – 12:00 óráig
Elérhetőség:
5462 Cibakháza, Szabadság tér 5.
Telefon: 06 56 477 001
Email: hivatal@cibakhaza.hu
A településen észlelt problémákat bejelentheti az alábbi űrlap kitöltésével. Kérjük valós adatokat használjon, amin ügyintézőnk szükség esetén felveheti Önnel a kapcsolatot az adott probléma kivizsgálásánál.
Elérhetőség:
5462 Cibakháza, Szabadság tér 5.
Telefon: 06 56 477 001
Email: hivatal@cibakhaza.hu
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 8:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 óráig
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 óráig
Csütörtök: 8:00 – 12:00 óráig
Péntek: 8:00 – 12:00 óráig