Visszatérő probléma a holtág partján, hogy néhányan hátrahagyják a szemetüket. Van, aki szétszórva, és van, aki műanyag zsákban összegyűjtve. Igazság szerint másnap reggelre ez utóbbit is szétszórják az ennivaló után kutató állatok. Vagyis a végeredmény szemetesen hátrahagyott horgászhely, ahol a következő horgász nem tud nyugodtan leülni horgászni, hiszen szemetes horgászhelyen tilos megkezdeni a horgászatot. Vagyis vagy azzal kezdi, hogy összeszedi más szemetét, vagy kockáztatja, hogy a szemetes horgászhely miatt – mivel megsértette a horgászrendet – bevonják a területi engedélyét. Mindezen kívül a holtág természeti érték, és nem is tesz jót neki a szemét, és nem is néz mi jól…
Valamit tehát tenni kell ezzel a kérdéssel, mert az nem megoldás, hogy néha, kampányszerűen a horgászegyesület (vagy az önkormányzat) összeszedi a szemetet. Folyamatosan működő, minden szempontból megnyugtató megoldás kell.
Azt le se merem írni, hogy nem kéne szemetelni, hiszen nem csak a Cibakházi Holt-Tiszán, hanem az ország összes vízpartján és kirándulóhelyén ott éktelenkedik a hátrahagyott szemét.
Ha elemezzük a megoldási lehetőségeket, igazából két megoldás adódik. Az egyik a központi szemétgyűjtés (kihelyezett szemetesek vagy konténer), a másik az egyéni gyűjtés és elszállítás.
A központi szemétgyűjtés kifejezetten kényelmes a horgász számára, de ugyanakkor ki kell emelni, hogy nem jelent garanciát, mert sajnos azokon a helyeken is van szétszórt szemét, ahol ki lettek helyezve a szemetesek és/vagy a konténer. További probléma a konténeres rendszerrel, hogy mindig akad, aki a konténerbe nekiáll kihordani az otthoni kommunális szemetét is, és ezzel gyorsabb telítődést és gyakoribb ürítést generál. Mindemellett a központi szemétgyűjtésnek a legfontosabb jellemzője, hogy valakinek ki kell fizetni a szemetesek, konténerek kihelyezését, karbantartását, rendszeres ürítését. Óvatos becslés alapján a Cibakházi Holt-Tisza esetében mindez akár évi többszázezer forintra is rúghat.
Pofonegyszerű megoldás lenne, ha nem központilag próbálnánk foglalkozni a szeméttel, hanem mindenki összegyűjtené, és hazavinné! Amikor hozta, akkor is elbírta, szemeteszsákja van, hiszen a horgászrend előírja, simán haza tudja vinni és otthon ki tudja dobni.
Ez a megoldás egyrészt – ha mindenki részt vesz benne – tisztább vízpartot eredményez, másrészt a központi szemétgyűjtés anyagi hátteréből több hal telepíthető a holtágba.
Azt gondoljuk, hogy ezt a döntést Önökre, Rátok bízzuk!
Döntsetek, szavazzatok, mi legyen!
Mit választotok?
A sok pénzbe kerülő központi szemétgyűjtést, vagy a saját szemeteszsákban hazavitt szemetet és ezzel a több telepítést?
Ez a két választás adódik, mert a „kényelmes” szemétdombot, a szemetelést, nem lehet választani. A holtág és a természet miatt sem, és azért sem, mert előbb-utóbb területi engedélyek lesznek bevonva a hátrahagyott szemét vagy a szemetes horgászhelyen történő horgászat miatt.
A véleményeket, szavazatokat Facebookon a „Horgászturizmus Cibakháza” oldalunkon kommentben, vagy e-mailben várjuk!
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 8:00 – 15:00 óráig
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 8:00 – 17:00 óráig
Csütörtök: 8:00 – 12:00 óráig
Péntek: 8:00 – 12:00 óráig
Elérhetőség:
5462 Cibakháza, Szabadság tér 5.
Telefon: 06 56 477 001
Email: hivatal@cibakhaza.hu
A településen észlelt problémákat bejelentheti az alábbi űrlap kitöltésével. Kérjük valós adatokat használjon, amin ügyintézőnk szükség esetén felveheti Önnel a kapcsolatot az adott probléma kivizsgálásánál.
Elérhetőség:
5462 Cibakháza, Szabadság tér 5.
Telefon: 06 56 477 001
Email: hivatal@cibakhaza.hu
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 8:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 óráig
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 óráig
Csütörtök: 8:00 – 12:00 óráig
Péntek: 8:00 – 12:00 óráig